5 Mart 2010 Cuma

Tweetteramesaj ile Röportaj

Twitter'ı ne kadar çok sevdiğimi,ne kadar sık kullandığımı açıklamaya gerek yok.Geçenlerde yine öylesine gezinirken bir de baktım daha önce hiç görmediğim bir profil ve o profile ait bir uygulama.Hem de ne uygulama...Malum herkes Iphone veya BlackBerry'e sahip değil.Fakat artık bu uygulama ile neredeyse sahip sayılırsınız.Çünkü artık Tweeteramesaj var.Süper bir uygulama ve gelişmeye de açık.Çünkü bunu yaratan adamlar bir hayli çalışkan.Şimdi hem onları tanıyalım hem de uygulama hakkında biraz bilgi alalım.
Kaan:İlk olarak teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkürler.Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Tweetteramesaj:Gösterdiğin ilgi için biz de ayrıca teşekkür ederiz.Adım Oğuzhan YILMAZ, Vargonen Technologies firmasında Analist Programcı olarak çalışıyorum,projenin kodlamasından sorumluyum ilgilenenler için oguzhan.info isminde bir blog tutuyorum.Bir de Özkan ŞENOVA arkadaşımız var.O da aynı şirkette Linux Sistem Yöneticisi olarak çalışıyor (onunda blog'u ozkan.c72.org).
Boş zamanlarımızda da hobi olsun diye bu tür gibi projeler yapıyoruz ve eğleniyoruz.
Kaan:Sizi kişisel olarak biraz da olsa tanıdıktan sonra gelelim asıl konumuza yani Twitter'a mesaj olayına.Bu uygulama ne zaman başladı ve böyle bir şey nereden geldi aklınıza?
Tweetteramesaj:2009'un Eylül ayında biz kendi içimizde kullanıyorduk.Baktık düzgün çalışıyor ve işe yarıyor, herkesin kullanması için biraz daha geliştirip yayına verdik.Sanırım 4 aydan beri'de isteyen herkes kullanabiliyor.Böyle bir şeyi zaten Twitter'an biliyorduk ama ülkemize sms ile durum güncellemeye destek vermedikleri için bunu kendi imkanlarımızla nasıl yaparız diye muhabbet arasında ortaya çıkan bir proje oldu ve hayata geçirdik.

Kaan:
Peki bu uygulamayaı yapmaktaki amacınız nedir? Bildiğim kadarıyla bu olaydan bir kazancınız da yok..
Tweetteramesaj:Öncelikle bunu yapabiliyor olduğumuzu görmek için yaptık. Baktık yapabiliyoruz,o zaman herkes kullansın faydalansın diye tamamen hümanist duygularla da yayınladık.Bu servisten herhangi bir kazancımızın olmadığı doğru,bir gelir modeli de aradığımız söylenemez.Şimdilik tek ilgilendiğimiz nokta servisin numaralarına gönderilen sms'lerin Twitter'a gönderilmesi ve kullanıcıların sistemi sorunsuz kullanabilmeleri.
Kaan:Bu uygulama hangi GSM operatörlerini kapsıyor?
Tweetteramesaj:Turkcell ve Avea numaralarımız var.Sms'lerin %65'i Turkcell üzerinden gönderiliyor geri kalanıda Avea'dan.Avea'nın 5000 sms'lik bir hediye paketi var. Bu pakete sahip kullanıcılar hallerinden gayet memnun.
Kaan:Bunlara eklenecek olanlar da var mı?
Tweetteramesaj:Vodafone için kullanıcılardan herhangi bir istek olmadığından henüz bu operatorün hattını almadık ama doğal olarak ileride Vodafone'u ekleyeceğiz.

Kaan:Twitter'a Mesaj,yayılmaya başlarken sanırım boş durmuyorsunuz?İlerede neler bekliyor bizi?
Tweetteramesaj:Sistem kullanılmaya başlandıktan sonra geri bildirimlerden çok ilginç öneriler geldi. Bunlarla ilgili bir development road map çıkardık ve uyguluyoruz.İlk yayınlayacağımız özellikte listenizden seçtiğiniz kişilerin tweet'lerini sms yolu ile gönderilmesi olacak. Böylelikle herkes her an ilgilendikleri kişilerin durumlarını sms ile öğrenebilecekler.Daha sonrada sistemin kullanılabilirliğini arttıran ufak telek bir kaç özellik devereye alacağız.

Kaan:Ücretlendirme hakkında da biraz bilgi alabilir miyiz?
Tweetteramesaj:Twitteramesaj.com'un numaralarına attığınız bir sms, arkadaşınıza gönderdiğiniz bir sms'den farklı değil, dolayısıyla ek bir ücretlendirme yapılmıyor.Bunu değiştirmeyide düşünmüyoruz çünkü kullanıcıların lehine bir durum.Sistemiz amacını belli eden en güzel özellikte bu zaten.Bir de bedava sms hakkınız varsa, ki çoğu kişinin var o zaman sistemi tamamen ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Kaan:Tekrardan çok teşekkürler,son olarak neler söylemek istersiniz?

Tweetteramesaj:Bizde ilginiz için tekrardan teşekkür ederiz.

Diyoruz ki;Servisi kullanıcıların istekleri doğrultusunda geliştirmeye devam ediyoruz.Yakında istenilen özellikleri kullanıma acacağız ve telefonlarında ki sms özelliği de sosyal ağ'lara ulaşmanın alternatif bir yolu olacak.Web : http://www.twitteramesaj.com
Twitter : http://twitter.com/tweetteramesaj
İletişim : aspsrc@gmail.com

1 yorum:

  1. Kaan'a bize desteği için teşekkür ediyoruz.

    YanıtlaSil